Parafia Miłosierdzia Bożego w Zamościu została erygowana 22 sierpnia 1994 r., przez biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę.
W tym także dniu ks. Jan Andrzej Chmaj został proboszczem nowopowstałej parafii.

Biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa poświęcił plac pod budowę nowego kościoła dnia 5 października 1994 r., o godz. 17.00, w dniu wspomnienia Błogosławionej Siostry Marii Faustyny Kowalskiej.

Firma Globex z Zamościa przygotowała dokumentację kaplicy wraz z zapleczem mieszkalnym. W lipcu 1995 roku plac pod budowę nowej świątyni został ogrodzony siatką. W końcu sierpnia przygotowano materiał i postawiono drewnianą kapliczkę, w której wierni od 5 października zaczęli się gromadzić na nabożeństwa i Msze Święte. Pod koniec kwietnia 1996 roku inż. Wiesław Kudyk wytyczył teren pod budowę kaplicy wraz z częścią mieszkalną. Pierwsze prace przy wykopach rozpoczęły się 2 maja 1996 roku. Dnia 10 czerwca zostały zalane ławy fundamentowe.

Kaplica pw. Miłosierdzia Bożego wybudowana w latach 1996-99 spełnia funkcję kościoła parafialnego (murowana, na rzucie prostokąta, dach dwuspadowy kryty blachą, orientowana, prezbiterium lekko podniesione, połączona z częścią mieszkalną i kancelarią).

Ponadto na terenie parafii znajdują się:

• Kaplica pw. św. Rafała Archanioła w Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, z lat: 1995 - 1998, poświęcona 11 lutego 1999 r., przez biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę.
  • Kapliczka pw. Królowej Korony Polskiej z r. 1930, fund. Joanna Gielecka, po erygowaniu parafii w r. 1995 były w niej sprawowane Msze św.

sobota,
26 maja 2018