BŁOGOSŁAWIEŃSTWO NARZECZONYCH

         Pobłogosławienie młodej pary przez rodziców jest wstępnym etapem uroczystości ślubnej, wprowadza w klimat mającej nastąpić ceremonii. Jest potrzebne nie tylko pobierającym się dzieciom, ale także ich rodzicom, stanowi solidny fundament dla związku.
Najczęściej odbywa się w rodzinnym domu panny młodej, tuż przed ślubem.
         Odpowiednio wcześniej należy przygotować wodę święconą, kropidło i krzyż. Można też zapalić świece chrzcielne narzeczonych, związane razem białą wstążką i ozdobione mirtem (symbol czystości). Szczególnym akcentem jest obecny podczas obrzędu muzyk, przygrywający pieśń Serdeczna Matko, która w takim momencie nabiera charakteru modlitwy w intencji państwa młodych: Matko otocz ich płaszczem swej opieki.
         Młodzi dziękują rodzicom za wychowanie, wszelkie dobro i miłość oraz klękają przed nimi prosząc o błogosławieństwo na nową drogę życia. Rodzice i ewentualnie chrzestni wyciągają ręce nad ich głowami, a jeden z nich wypowiada słowa błogosławieństwa. Następnie robią na ich czołach znak Krzyża Świętego i obdarzają ojcowskim pocałunkiem. Znak krzyża postawiony na czole dzieci, oznacza złożenie ich dalszego życia w ręce Boga, jest aktem zgody na dorosłe decyzje swoich dzieci. Symbolika rodzicielskiego błogosławieństwa uwidacznia się w Bożym zamyśle względem człowieka, gdyż ...Opuści człowiek ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną..., by wypełnić własne powołanie życiowe.
         Po błogosławieństwie państwo młodzi i rodzina, przy dźwiękach marsza weselnego, wychodzą z domu w drogę do kościoła.

Przykładowe teksty:

         Boże, Dobry nasz Ojcze, pobłogosław te nasze dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze.
Wszyscy: Amen.

       Kochana córko, przez wiele lat mieszkałaś z nami. Dzisiaj staniesz u boku swego męża. Przejmiesz troski o Wasz dom, o Wasze dzieci. Bardzo pragniemy byś była szczęśliwą żoną i matką. Byś była wsparciem dla swego męża. Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i Jego przykazaniom. Polecamy Was Maryi - Matce Pięknej Miłości i z serca Was błogosławimy na nową drogę życia.  W imię Ojca i Syna i Ducha Św.

       „Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie”.
(Jan Paweł II)

Dzisiaj jest

czwartek,
20 czerwca 2024

(172. dzień roku)

Święta

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
13099

Statystyki

statystyka